دوره 26، شماره 4 - ( 9-1395 )                   جلد 26 شماره 4 صفحات 19-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmaelzadehsaeieh S, Zahmatkesh E, Rahimzadeh M, Azami N. Assessing the Cause of Prenatal Mortality in Medical Centers of Alborz Province. J Holist Nurs Midwifery. 2016; 26 (4) :19-26
URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-789-fa.html
اسمعیل زاده ساعیه سارا، زحمتکش احسان، رحیم زاده میترا، اعظمی نسترن. بررسی علل مرگ و میر پری ناتال در مراکز درمانی استان البرز. مجله پرستاری و مامایی جامع نگر. 1395; 26 (4) :19-26

URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-789-fa.html


استادیار دانشگاه علوم پزشکی البرز ، Esmaelzadeh1360@gmail.com
چکیده:   (2232 مشاهده)

چکیده:

مقدمه: مرگ و میر پری ناتال از شاخصهای مهم سلامت و مراقبتهای بهداشتی زمان تولد در جوامع محسوب می گردد، بنابراین دانستن علل عمده مرگ در برنامه­ ریزی صحیح جهت تقویت سیستمهای مراقبت دوران بارداری، زایمان و نوزادان در جامعه بسیار مؤثر است.

هدف: مطالعه حاضر با هدف تعیین علل مرگ و میر پری ناتال در مراکز درمانی استان البرز انجام گرفت.

روش کار: این مطالعه گذشته نگر برروی 446 مورد مرگ داخل رحمی و نوزادی  که در سال 1391در بیمارستانهای  استان البرز رخ داده بود و توسط مسئولین مربوطه در نرم­افزارINFO PATH   ثبت شده بود، انجام گرفت. داده ها با استفاده از آمار توصیفی و آزمون مجذور کای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج : از 446 داده ثبت شده 324 نوزاد (6/72 درصد) در داخل رحم و122 نوزاد (4/27 درصد) پس از تولد مرده بودند که بیشترین زمان پس از مرگ 50 ساعت پس از تولد را شامل می­شد. 101 مورد (24%) از موارد مرگ در بدو تولد دارای ناهنجاری مادرزادی بودند از این میان 62 مورد (4/61 درصد) در گروه مرگ داخل رحمی و 39 مورد (6/38 درصد) در گروه مرگ تا 30 روز پس از زایمان بودند. بیشترین ناهنجاری مادرزادی  در بدو تولد ناهنجاریهای لوله عصبی (2/15 درصد) بود. 57 مورد (8/12 درصد) از مادران دارای بیماری زمینه­ای بودند که شایعترین بیماری دیابت با فراوانی 17 مورد (8/3 درصد) بود. بر اساس دسته بندیICD10  در این مطالعه بیشترین میزان مرگ داخل رحمی 359 مورد (5/80 درصد) در گروه اختلالات مشخص با منشاء دوران تولد قرار می­گرفت که 186 مورد (6/40 درصد) به اختلالات مربوط به طول بارداری و رشد جنین مربوط می­شد و بیشترین عارضه بارداری (3/52%) زایمان زودرس بود.

نتیجه گیری: ﻣﯿﺰان ﻣﺮگ و میر دوره ﭘﺮی­ﻧﺎﺗﺎل در اﯾﻦ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ 5/11 ﻣﻮرد در ﻫﺮ ﻫﺰار ﺗﻮﻟﺪ ﺑﻮد که زایمان زودرس و مرگ با عامل ناشناخته بیشترین علل مرگ و میر پری ناتال بود. لذا در کنار توجه به مراقبتهای بهداشتی درمانی نیاز به شناسایی عوامل مرتبط با زایمان زودرس و راههای مقابله با آن اهمیت ویژه ­ای دارد. همچنین در این مطالعه هیچ یک از علل مرگ با اتوپسی مشخص نشده بود پیشنهاد می­گردد تمهیداتی از نظر مالی و تجهیزات جهت اتوپسی مرگهای ناشناخته صورت گیرد و موارد مرگ و میر با علل ناشناخته نیز مورد شناسایی بیشتر قرار گیرد و بدینوسیله راهکارهای مناسب در پیشگیری از مرگ و میر داخل رحمی ارائه گردد.

واژه‌های کلیدی: مرگ جنین، علت شناسی، جنین، نوزادان
  |   |   متن کامل (HTML)  (1038 مشاهده)  
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی جامع نگر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Holistic Nursing And Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb