دوره 25، شماره 4 - ( 9-1394 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 37-44 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari H, Baghaei Lake M, Sedghisabet M, Kazemnejadleili E. Benson Muscle Relaxation effect on Patients Anxiety Undertake Diagnostic and Treatment within Electrophysiological Interventions. J Holist Nurs Midwifery. 2015; 25 (4) :37-44
URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-577-fa.html
جعفری هاله، بقایی لاکه مژگان، صدقی ثابت میترا، کاظم نژادلیلی احسان. تاثیر آرام سازی عضلانی بنسون بر سطح اضطراب بیماران در انتظار مداخلات تشخیصی و درمانی الکتروفیزیولوژیک. مجله پرستاری و مامایی جامع نگر. 1394; 25 (4) :37-44

URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-577-fa.html


مربی ، baghaie@gums.ac.ir
چکیده:   (2675 مشاهده)

چکیده

مقدمه: اضطراب از واکنشهای روانی شایع در انجام روش های تشخیصی و درمانی تهاجمی مانند مداخلات الکتروفیزیولوژیک است که به توجه پرستار جهت بررسی و اجرای اقدامات موثر برای کاهش آن نیاز دارد.

هدف: مطالعه حاضر با هدف تعیین تاثیر آرام سازی عضلانی بنسون بر سطح اضطراب بیماران در انتظار مداخلات تشخیصی و درمانی الکتروفیزیولوژیک انجام گرفته است.

روش کار: این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی 72 بیمار در انتظار مداخلات الکتروفیزیولوژیک بستری در مرکز آموزشی درمانی دکتر حشمت شهر رشت انجام شده است.  نمونه های مطالعه به روش تدریجی انتخاب و به روش بلوک های تصادفی به دو گروه همگون آزمون(تحت مراقبت معمول و آرام سازی عضلانی) و کنترل( فقط مراقبت معمول) تقسیم شدند.  داده های پژوهش با استفاده از ابزاری دو بخشی شامل پرسشنامه اطلاعات فردی بالینی و ابزار اضطراب و افسردگی بیمارستانی به روش مصاحبه و مشاهده یافته های ثبت شده در پرونده جمع آوری شدند.  داده های مرتبط با اطلاعات فردی- بالینی در محدوده زمان5- 3 ساعت قبل از مداخله الکتروفیزیولوژی و سطح اضطراب نمونه ها در دو مرحله 5- 3 ساعت و 60-15 دقیقه قبل از مداخله الکتروفیزیولوژی گردآوری شدند.  در فاصله زمانی بین دو مرحله گروه آزمون به مدت 10 دقیقه با استفاده از هدفون به شنیدن فایل صوتی دستورالعمل روش آرام سازی عضلانی بنسون و تمرین آن به میزان حداقل سه نوبت تشویق شدند.  داده ها با استفاده از آزمون های آماری کای دو، تی زوج و تی مستقل تجزیه و تحلیل شدند.

نتایج: نتایج پژوهش نشان دادند که میانگین و انحراف معیار نمره اضطراب گروه آزمون در مرحله بعد از مداخله نسبت به قبل آن کاهش بسیاری داشته است (70/6±91/7در مقایسه با43/3±11/3).  آزمون آماری تی زوج تفاوت موجود در میانگین نمرات قبل و بعد از آرام سازی در گروه آزمون(P<0/0001) و کنترل (P<0/0001) را معنادار نشان داد.  در نهایت آزمون آماری تی مستقل تفاوت آماری معناداری را بین میانگین و انحراف معیار نمره اضطراب مرحله دوم در دو گروه مورد مطالعه نشان داد(0001/0>p).

نتیجه گیری: بر اساس نتایج این پژوهش، آرام سازی عضلانی بنسون به طور معناداری موجب کاهش سطح اضطراب نمونه های گروه آزمون شده است.  بنابراین پرستاران می توانند از این روش جهت کاهش اضطراب بیماران استفاده نمایند.

  |   |   متن کامل (HTML)  (704 مشاهده)  
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی جامع نگر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Holistic Nursing And Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb