دوره 24، شماره 4 - ( 9-1393 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 20-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafroudi S, Mehdizadeh Attar M, Farmanbar R, Kazem Nejad Leili E, Paryad E. Predictors' issues of intubation time after coronary artery bypass graft surgery. J Holist Nurs Midwifery. 2014; 24 (4) :20-29
URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-362-fa.html
جفرودی شیرین، مهدیزاده عطار مهدی، فرمانبر ربیع الله، کاظم نژاد لیلی احسان، پاریاد عزت. عوامل پیش بینی کننده مدت زمان ماندگاری لوله تراشه بیماران بعد از عمل جراحی پیوند عروق کرونر. مجله پرستاری و مامایی جامع نگر. 1393; 24 (4) :20-29

URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-362-fa.html


، Mahdimahdizadehattar@gmail.com
چکیده:   (2059 مشاهده)

چکیده

مقدمه: ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی از شایع ترین بیماری های جوامع توسعه یافته و در حال توسعه می باشد. در این میان بیماری کرونر، درصد مهمی از بیماری های قلبی را به خود اختصاص می دهد و شیوع آن در دنیا در حال افزایش است. مهمترین روش درمانی که برای این بیماری استفاده می شود، عمل پیوند عروق کرونر با استفاده از پمپ قلب و ریه است. مراقبت و درمان بیماران تحت این جراحی کار پیچیده ای است که نیاز به همراهی یک تیم با استعدا د و با تجربه پرستاری دارد.

هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین عوامل پیش بینی کننده مدت زمان ماندگاری لوله تراشه بیماران بعد از عمل جراحی پیوند عروق کرونر انجام گرفت.

روش کار: این پژوهش یک مطالعه مقطعی از نوع توصیفی- تحلیلی است. روش نمونه گیری به صورت تدریجی بوده که بر روی136 بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونر مراجعه کننده به اتاق عمل مرکز آموزش درمانی دکتر حشمت شهر رشت انجام گرفت. بیماران تحت عمل پیوند عروق کرونر همراه با پمپ قلب و ریه قرار گرفته و بعد از عمل در بخش ویژه بستری شده بودند. ابزار گردآوری داده ها در این پژوهش از سه بخش عوامل فردی، عوامل مرتبط با بیماری و عوامل جراحی تشکیل شده بود. داده ها با استفاده از اطلاعات مندرج در پرونده و مشاهده جمع آوری شد. از شاخص های آمار توصیفی جهت توصیف داده ها و از آزمونهای اسپیرمن، کای دو ورگرسیون لجستیک چند گانه به تحلیل روابط بین متغیرهای مستقل و وابسته پرداخته شد .

نتایج: یافته ها نشان داد که در اکثر نمونه های مورد بررسی این مطالعه مدت زمان ماندگاری لوله تراشه بیشتر از 8 ساعت بوده است. شاخص توده بدن(023/0=p) و فشار اکسیژن خون شریانی(003/0=p)در انتهای زمان ماندگاری لوله تراشه از اصلی ترین عوامل تعیین کننده مدت زمان ماندگاری لوله تراشه بعد از عمل جراحی پیوند عروق کرونرهستند.

نتیجه گیری: با توجه به مهمترین عوامل پیش گویی کننده طول مدت ماندگاری لوله تراشه در این تحقیق، به نظر می رسد بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی و فشار اکسیژن شریانی کمتری هستند نیازمند توجه و برنامه ریزی دقیق تر جهت جدا شدن از سیستم تهویه مکانیکی می باشند و این نکته توجه دقیق تر پرستاران را به این گونه بیماران طلب می نماید. طراحی برنامه مدیریتی و پرسنلی خدمات پرستاری براساس شناسایی بیماران دارای خطر ماندگاری طولانی تر لوله تراشه، می تواند در ارتقاء خدمات پرستاری و پیشگیری از عوارض موثر باشد.

  |   |   متن کامل (HTML)  (549 مشاهده)  
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۹/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۳/۹/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۹/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی جامع نگر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Holistic Nursing And Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb