دوره 24، شماره 2 - ( 4-1393 )                   جلد 24 شماره 2 صفحات 59-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Momeni M, Zand Parsa A, Salari A, Ghanbari Khanghah A, Moghadas T. Comparison of ambulance use in urban and rural patients with Acute Myocardial Infarction. J Holist Nurs Midwifery. 2014; 24 (2) :59-67
URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-137-fa.html
مومنی مریم، زند پارسا امیر فرهنگ، سالاری ارسلان، قنبری خانقاه عاطفه، مقدس طاهره. مقایسه میزان استفاده از آمبولانس در بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد میوکارد شهری و روستایی. مجله پرستاری و مامایی جامع نگر. 1393; 24 (2) :59-67

URL: http://hnmj.gums.ac.ir/article-1-137-fa.html


، zandparsa@tums.ac.ir
چکیده:   (3783 مشاهده)

  مقدمه: انفارکتوس حاد میوکارد شرایط بالینی است که در آن تاخیر در مراجعه و شروع درمان تاثیر مهمی درتوسعه آسیب میوکارد و پیش آگهی بیماران خواهد داشت . به همین دلیل به حداقل رساندن تأخیر برای درمان آن یک اولویت برای خدمات پزشکی اورژانس محسوب می شود. روستاییان اغلب دسترسی کمتری به ارائه دهندگان مراقبت بهداشتی محلی و بیمارستان ها دارند که ممکن است استفاده آنها را از آمبولانس متأثر نماید. لذا برای برنامه ریزی و استفاده مطلوب از خدمات اورژانس، مقایسه میزان استفاده از آمبولانس در بیماران شهری و روستایی ضروری به نظر می رسد.

  هدف: هدف از انجام این تحقیق مقایسه میزان استفاده از آمبولانس بین بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد میوکارد شهری و روستایی در استان گیلان می باشد.

  روش کار: مطالعه حاضر پژوهشی مقطعی بوده که در آن 162 بیمار مبتلا به انفارکتوس حاد میوکارد با صعود قطعه ST (100 بیمار شهری و62 بیمار روستایی) بستری در بخش های CCU مرکز آموزشی درمانی دکتر حشمت شهر رشت در سال 1390 به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. داده ها بوسیله فرم جمع آوری اطلاعات مشتمل بر 4 بخش (عوامل فردی-اجتماعی، بالینی، موقعیتی و شناختی) با استفاده از مصاحبه جمع آوری شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از آزمون های آماری(کای اسکوئر، تی تست، رگرسیون لوجستیک) صورت گرفت.

  نتایج: یافته ها نشان داد که 9/9 درصد از بیماران شهری و 4/7 درصد از بیماران روستایی از آمبولانس استفاده نموده اند؛ اما این اختلاف از نظر آماری معنی دار نبود (58/0 P < ). در تجزیه و تحلیل رگرسیونی سن بالا (95/1 OR= و 039/0 P < ) و داشتن اطلاعات در مورد اهمیت جستجوی سریع مراقبت پزشکی (97/7 OR= و 003/0 P < ) با انتقال با آمبولانس در بیماران شهری مرتبط بود؛ درحالیکه در گروه بیماران روستایی تنها متغیر داشتن اطلاعات در مورد اهمیت جستجوی سریع مراقبت پزشکی (09/7 OR= و 005/0 P < ) بطور معنی داری استفاده از آمبولانس را افزایش می داد.

نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر بیانگر عدم تفاوت معنی دار بین استفاده ازآمبولانس و محل سکونت در استان گیلان بود. این مسئله ممکن است بیانگر این حقیقت باشد که سیستم مراقبت بهداشت عمومی در ایران یک سیستم مراقبت بهداشت همگانی و یکپارچه است که دسترسی عادلانه به مراقبت بهداشتی را برای همه افراد ایرانی بدون توجه به محل سکونت فراهم می کند. استفاده از آمبولانس ممکن است با فراهم نمودن برنامه های آموزش همگانی افزایش یابد.

  |   |   متن کامل (HTML)  (405 مشاهده)  
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۲۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پرستاری و مامایی جامع نگر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Holistic Nursing And Midwifery

Designed & Developed by : Yektaweb